SilamSohbet Script ile Sohbet'e Bağlan
Elektrik faturanızı yarı yarıya düşürebilirsiniz
Elektrik faturanızı yarı yarıya düşürebilirsiniz

Elektrik faturanızı yarı yarıya düşürebilirsiniz

Evimizde dikkat edeceğimiz basit yöntemlerle ciddi oranda elektrik tasarrufu yapılabiliriz. Bunun için önemli olan ev aletlerini doğru kullanabilmek.

Yeni yılla birlikte elektriğe yüzde 6.8 oranında zam geldi. Elektrik perakende satış fiyatlarındaki artış 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli odu.
Elektrik dağıtım şirketlerinin yapması gereken zorunlu yatırım ve işletme giderleri, iletim yatırım ihtiyacı ve enerji maliyetlerindeki artış sebebi ile bir fiyat ayarlaması yapmanın zorunlu hale geldiğini belirten EPDK yetkilileri, yapılan hesaplamalar sonucu perakende elektrik satış fiyatlarının yüzde 6.8 oranında artırıldığını kaydetti. Vatandaşlar durumdan şikayetçi.
Uzmanlar alınacak basit tedbirlerle evde tüketilen elektrik enerjisinden ciddi oranda tasarruf edilebileceğini söylüyor. Bunun için yapılması gereken en önemli şey ise ev aletlerinin doğru kullanmayı bilmek ve bunu uygulamaya geçirmek.
Evlerde harcanan elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 20’sini aydınlatma amaçlı kullanım oluşturuyor. Bu nedenle aydınlatmada enerji tasarrufunun basit tedbirlerle sağlanması çok önemli avantajlar getirebiliyor.

İŞTE ENERJİ TASARRUFU İÇİN PRATİK ÖNERİLER
– Odadan ayrılırken lambalar mutlaka kapatılmalı.
– Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalı. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmeli. Pencere yakınına bir masa ve sandalye yerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir.
– Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalı, çünkü bakım yapılmaması halinde lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır.
– Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyanmalı, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renk seçilmeli.
– Geniş buzdolapları küçük olanlardan daha fazla enerji kullanacağı için yalnız ihtiyaç olan kadar büyüklükte bir buzdolabı seçmek yararlı olacaktır.
– Çamaşır makinesi kullanımında ise harcanan elektrik enerjisinin büyük bir bölümü suyu ısıtmak için kullanılır. Çamaşır makinesi kullanırken de yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık veya soğuk suyla yıkamak, durulamanın ise soğuk su ile yapılması tasarruf sağlar.
– Çamaşır ve bulaşık makineleri tam kapasite dolmadan çalıştırılmamalı.Yıkamayı zorlaştırdığı ve dolayısı ile daha fazla enerji sarfiyatına neden olduğu için çamaşır makinanıza fazla deterjan koymayın.
– Bulaşık makinasında yıkama bittikten sonra makinanın kapağını açarak kurutma sağlayınız.
– Elektrikli süpürge çalıştırırken ise makinenin torbası sık sık boşaltılmalıdır. Bu işlem, süpürgenin emme gücünü yükselteceğinden daha verimli ve daha çabuk temizlemeyi sağlayacaktır.
– Bilgisayarlar dünyada en hızlı elektrik yükü oluşturan cihazlardır. Bilgisayar kullanılmadığızaman kapatılmalı ve fişi çekilmelidir.
– Evinizde kullandığınız televizyon, DVD oynatıcı, müzik seti gibi cihazların bekleme konumunda da elektrik tükettiklerini unutmayın
– Ütünüzün ısısı yeterli olacağından ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce ütünüzü fişten çekiniz.

BİLGİLER
tarafından 05 Ocak 2016 - 17:03 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
SilamSohbet - Reklam Alanı
reklam-alani-banneri11
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Erkeklerin Uzak Durduğu Kadın Profilleri

Erkeklerin Uzak Durduğu Kadın Profilleri Patroniçeler Güçlü, kararlı ve gözü zaman zaman kendinden başka kimseyi... [Devamı]

Erkeklerin Uzak Durduğu Kadın Profilleri
Mayo modelleri

Mayo modelleri Mayo modelleri #gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top:... [Devamı]

Mayo modelleri
Duygu dolu aşk sözleri

Duygu dolu aşk sözleri En anlamlı Aşk Mesajları sevgilinize yazabileceğiniz duygu yüklü birbirinden güzel anlamlı... [Devamı]

Duygu dolu aşk sözleri
Söyleme bilmesinler bu aşkın bittiğini

Söyleme bilmesinler bu aşkın bittiğini soyleme bilmesinler bu aşkın bittiğini neden beni bırakıp terk edip gittiğini yolumuz... [Devamı]

Söyleme bilmesinler bu aşkın bittiğini
Soyleme şarkı sözleri

Soyleme şarkı sözleri seher yeli sitem götür o yare ona selam saldığımı soyleme düşmüşem derdine ama ne çare boynu... [Devamı]

Soyleme şarkı sözleri
Soylermisin hazan nedir

Soylermisin hazan nedir Dört yönden es seher yeli Göz göz olsun nar çatlasın Üşümesin hanımeli Yere düşen kar... [Devamı]

Soylermisin hazan nedir
Soylen annem aglamasın İlahinin Sözleri

Soylen annem aglamasın İlahinin Sözleri Ahmet 15 inde bir genç Anadolunun bağrında yetişen yağız bir delikanlı Savaş... [Devamı]

Soylen annem aglamasın İlahinin Sözleri