2016 özel: Kıyıya vuran umutlar

2016 özel: Kıyıya vuran umutlar

admin     03-01-16     Haber     2016 özel: Kıyıya vuran umutlar     444 Defa Okundu

2016 özel: Kıyıya vuran umutlar

2015’de emperyalist müdahaleler nedeniyle Suriye’de yaşanan savaş başta olmak üzere Libya ve Afrika ülkelerindeki karışıklıktan dolayı 60 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin raporuna göre güvensiz teknelerle Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 3 bin 700’den fazla mülteci hayatını kaybetti. Bodrum’dan çıktıkları umut yolculuğunda su alıp ters dönen bottan düşerek annesi ve ağabeyi Galip’le yaşamını yitiren Aylan’ın sahile vuran minik bedeniyle dünyanın gündemine girdi Suriyeli mülteciler

Öncesinde Ege ve Akdeniz’de sulara gömülen binlerce umudun sesi oldu Aylan’ın minik bedeni. Ancak Aylan ne ilkti, ne de son olacaktı.
Örülen dikenli telleri aşarak Avrupa’ya ulaşan mülteci sayısı 1 milyona dayanınca alarm zilleri çaldı, “medeniyetler beşiğinde.” Apar topar buldular çözümü. “Parasını verelim, mültecileri ülkene geri gönderelim” dediler Türkiye’ye. İmzalar atıldı. Ancak bulunan “dahiyane” çözüm, sığınmacı akınını durdurmaktan çok uzaktı.
Her gün, her dakika daha iyi bir yaşam için çıkılan yolculukla birlikte umutlar Ege’de, Akdeniz’de, Andaman’da denize gömülmeye devam etti.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!