300 madenciye 2 dakika cezası

300 madenciye 2 dakika cezası

Yazar Yazarım     22-12-15     Genel, Haber     300 madenciye 2 dakika cezası     467 Defa Okundu

300 madenciye 2 dakika cezası

İmbat maden ocağında, vardiya bitiminden 2 dakika önce kapılar açılınca işçiler ocaktan çıktı. İşveren, mesaiyi bitirmeden ocaktan çıktıkları için 300 madencinin yevmiyesini kesti

Soma’da faaliyet gösteren İmbat maden ocağında vardiya bitimine 2 dakika kala ocaktan çıkan 300 işçinin günlük yevmiyesi kesildi. Soma Kömür İşletmeleri’ne ait ocaklarda da durum aynı. Atabacası ocağında açılan iki kaçak ayak müfettişler tarafından kapatılınca, bu ayaklarda çalışan madenciler de işten çıkarıldı.
Soma’da 301 madencinin şehit olduğu katliamın üzerinden 1,5 yılı aşkın süre geçmesine karşın işçilerin üzerindeki baskı sürüyor. Aydınlık’ın 6 Aralık’ta gündeme getirdiği ‘İmbat ocağında rapor alanlara yapılan yevmiye kesintisi’nin ardından 17-18 Aralık’ta da 29 işçi işten çıkartıldı.

ÇİZME 70 LİRAYA ŞİRKETTEN
Madenciler işsiz kalma korkusuyla isimlerini vermeden, yaşadıkları hukuksuzlukları Aydınlık’a anlattı. İmbat maden ocağından bir işçi, maaş kesintilerindeki keyfi uygulamayı şu sözlerle aktardı: “Yevmiye kartımız var. Girip çıkarken makineye basıyoruz. O arıza yaptığında, değiştirildiğinde onun parasını bile işçiden kesiyorlar. Normalde işyerinin vermesi lazım. Diyelim çizmen yırtıldı, eskidi. Dışarıdan almak yok. Şirketten alacaksın. Hemen 70 lira kesiyorlar. Madende işçine çizme vermek zorundasın. Maaştan kesilir mi?”
İmbat’ta çalışan madencinin anlattığı 2 hafta önce yaşanan şu olay ise, baskının boyutlarını gözler önünde seriyor: “İmbat’ta vardiya saatleri içinde kapı kapalı olur. Vardiyanın bitmesine 2-3 dakika kala kapıları açtılar. Kapılar açık diye millet çıktı. ‘Saat 16.00’dan önce basılan kart sahiplerinin yevmiyesini kaldırın’ diye talimat geldi. 300’den fazla kişinin yevmiyesi kesildi. O gün boşuna çalışmış oldular. Bu insanlığa sığar mı?”
Soma Katliamı’nın yaşandığı Eynez Ocağı ile Işıklar ve Atabacası ocaklarının işletmesini yapan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de de durum farklı değil. Şirketin yöneticileri katliam nedeniyle tutuklu bulunsa da hukuksuzluklar sürüyor.

ATABACASI’NA İKİ KAÇAK AYAK
Atabacası’nda açılan kaçak ayaklar için Işıklar’dan görevlendirilen yaklaşık 20 işçi, iki maden arasında mekik dokudu. İşçiler sonunda kendilerini kapının önünde buldu. Işıklar’dan bir işçi yaşanan olayı şu sözlerle anlattı: “Işıklar’dan Atabacası’na 15-20 işçi gönderildi. 4 tane ayak açmışlar. 2’si izinsiz. Müfettişler gelip bakıyorlar. ‘Biz sadece 2 ayağa izin verdik’ diyorlar.cezayı yazıp ayakları kapattırıyorlar. Bu sefer Işıklar’dan giden görevli arkadaşlar boşa çıkıyor. ‘Sizin burada yapacağınız iş kalmadı’ diye geri gönderiyorlar. Adamlar Işıklar’a gelip, kartı okutmaya çalışıyorlar. Kart kırmızı. Yani çıkışları verilmiş.”

‘ESKİSİNDEN BETER OLDUK!’
Işıklar’da çalışan işçi Soma’daki madencilerin diken üstünde olduğunu söylüyor. “Bugün mü çıkış verirler, yarın mı endişesiyle çalışıyoruz” diyen işçi Işıklar’da 300 kişiye daha çıkış verileceğine dair söylentiler olduğunu belirtti. Soma Katliamı öncesinde de büyük sıkıntılar yaşadıklarını hatırlatan işçi “Ama eskisinin gözünü seveyim. Daha beter olduk. Eskiden bir düzenimiz vardı. İşimizden yüzde 70 de olsa emindik. Şimdi artık ondan da emin değiliz. Bu kaza hiç yaşanmamış gibi. Büyük facia unutuldu. İşçi yaralı kedi gibi gidiyor, geliyor. Kimse sesini çıkartamıyor. Adamlar yine istediğini yapıyor. Amirlere cevap bile veremiyoruz. Sonu nereye varacak bilmiyorum. Beddua ede ede ağzımız eskidi artık. Tedirginiz. Tadımız tuzumuz yok. Bizi gören de yok” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!