Vücudun kalkanı yeterli ve dengeli beslenme

Vücudun kalkanı yeterli ve dengeli beslenme

sude     08-03-16     Genel, Saglık     Vücudun kalkanı yeterli ve dengeli beslenme     512 Defa Okundu

Vücudun kalkanı yeterli ve dengeli beslenme

Erken baharın ardından gelen soğuk havayla birlikte grip ve soğuk algınlığı yeniden arttı. Kimi gazeteler, mucize besinlerin listesini vermeye başladı bile… Oysa yeterli ve dengeli beslenen kişiler, bağışıklık sistemimizi uyaracak küçük ipuçlarıyla hızla iyileşebiliyor

Yetersiz ve dengesiz beslenen kişilerde bağışıklık sistemi zayıflar, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara yakalanma riski yükselir. Ayrıca iyileşme süreci de yavaşlar. Bu aralar grip vakalarının artması medyanın da bu konuya yönelmesine ve mucize gıdalarla ilgili haberlerin çoğalmasına sebep oldu. Halbuki güçlü bir bağışıklık sistemi ve iyileşme için beslenmede çeşitlilik çok ama çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürebilirliği hastalıklardan korunma ve iyileşmede anahtardır. Bu dönemde iyileşebilmek için neler yemeli, nelere dikkat etmeliyiz: Sebze ve meyveler hem içerdikleri vitamin ve mineraller hem de antioksidan öğeler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirirler. Yeterli ve dengeli beslenebilmek için günde 5 porsiyon çeşitli renklerde sebze ve meyve tüketmek önerilmektedir. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin havuç, bal kabağı, brokoli, karnabahar, lahana ve turp gibi sebzeleri ister yemek ve çorbalarda ister salatalarda muhakkak kullanın. Kış mevsiminde taze portakal, mandalina, greyfurt, limon ve kivi C vitamininin zengin kaynaklarıdır.

SEBZELERİ AZ PİŞİRİN

Sebze ve meyveleri hazırlarken vitamin ve minerallerini kaybetmeyecek yöntemler kullanılmalıdır. Sebzeler iyi yıkandıktan sonra kabukları çok kalın olmayacak şekilde soyulmalı, kısa sürede az su ile pişirilmelidir. Diri pişmiş sebzeler bağırsak sağlığınız ve dolayısıyla bağışıklık sisteminiz için çok önemlidir. Meyveler ise yemeden hemen önce tüketime hazırlanmalıdır, bekledikçe C vitamini kaybının arttığı unutulmamalıdır. E vitamini de bağışıklık sistemini destekleyen ve vücudu koruyan bir vitamindir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı, kara lahana) badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlarda, buğday rüşeyminde (yüksek oranda) ve kurubaklagillerde bulunur. Kurubaklagiller aynı zamanda demirin iyi kaynaklarıdır fakat bu bitkisel demirin emilebilmesi için C vitamini kaynakları ile tüketilmelidir. Bağışıklık sistemi savaşçıları protein yapısındadır dolayısıyla enfeksiyon döneminde protein gereksinimimiz artar. Tüketilen protein miktarının yarısının hayvansal kaynaklı gıdalardan karşılanması istenmektedir. Yumurta örnek kalite protein içerir. Her gün haşlanmış bir yumurta, salata ile birlikte ya da çılbır tarzı yumurta tüketilmesi gerekir. Yumurta, peynir, balık, tavuk ve kırmızı ette protein yüksek oranda bulunur. Balık protein içeriğinin yanında bağışıklık sistemini güçlendiren yağ asitleri ve mineraller içerir. Haftada 2-3 kez balık tüketimi enfeksiyonda kazanan taraf olmanıza yardımcı olacaktır.

İYİ HUYLU BAKTERİLER SİZİN İÇİN SAVAŞSIN

Yoğurt, kefir gibi fermente gıdalar bağırsak floranızı destekleyerek, sizin için savaşan sağlıklı bakterilerin bağırsaklarda çoğalmasını sağlar ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

SIVI GEREKSİNİMİ ARTAR

Bu dönemde sıvı alımı çok önem kazanır. Özellikle ateşli durumlarda vücudun sıvı gereksinimi artar. Su içmekte zorlanan kişiler yoğurdu ayran ya da cacık olarak, sebzeleri çorba olarak tükettiklerinde sıvı gereksinimini de desteklemiş olurlar. Her gün 2,5 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Kuşburnu, adaçayı, ıhlamur gibi bitki çayları günlük sıvı alımınızı deseklerken içeriğindeki fonksiyonel öğeler bağışıklığınızı destekler, ayrıca ılık içim boğazınızın yumuşamasını sağlar.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!