AKP akdeniz milletvekilleri dış politikadan rahatsız

AKP akdeniz milletvekilleri dış politikadan rahatsız

Yazar Yazarım     22-12-15     Genel, Haber     AKP akdeniz milletvekilleri dış politikadan rahatsız     371 Defa Okundu

AKP akdeniz milletvekilleri dış politikadan rahatsız

Hükümetin Rusya, Irak ve İran gibi önemli komşu ülkelerle ilişkileri germesi AKP kadroları içinde tartışma yarattı. Birçok ilde sanayici ve çiftçiler AKP milletvekillerine baskıyı artırdı

AKP’nin son günlerde Rusya, Irak ve İran’la ilişkileri germesi parti içinde tartışmalara yol açtı. AKP içinde “İlişkileri değil sorunları sıfırlayalım” sesleri yükselirken özellikle Akdeniz illerinin milletvekillerinde “Sanayici ve çiftçilerin yüzüne bakamaz olduk” itirazları öne çıktı.

AKDENİZ VE EGE BÖLGESİ MİLLETVEKİLLERİ
Rusya’ya yönelik yaş meyve sebze ihracatında sorunların ortaya çıkması sonrasında çiftçinin AKP’ye yönelik tepkisinin arttığını kaydeden AKP’li bir Akdeniz bölgesi milletvekili, “Suriye krizi çiftçiyi sıkıntıya sokmuştu. Arap tüccarların çekilmesi sonrası ciddi pazar sorunu gündeme gelmişti. Bu açık, Rusya ile belli ölçüde kapatıldı. Rusya’ya ihracat arttı. Uçak düşürme olayından sonra Rusya pazarı da riske girdi. Rusya’nın 1 Ocak’tan sonra domates ithalatını durduracağını öğrenince tepkileri daha da arttı. Çiftçi ne yapacağını şaşırmış durumda. İşler kötüye gidince bize patlıyorlar. Bir şey diyemiyoruz. Biz de tepkileri yöneticilere aktarıyoruz. Bir aya yakındır seracılık yapılan köylere gidemez olduk” dedi.

TURİZMCİLER KAPIMIZDA
Bir başka AKP’li Akdeniz bölgesi milletvekili de izlenen dış politikanın en çok kendi seçim bölgesini vurduğunu anlattı. Turizm sektörünün bir kıskaca girdiğini vurgulayan AKP milletvekili, “Bizim bölgede tesislerin müşterilerinin yüzde 50’den fazlası Rus’tu. Önümüzdeki sezon büyük kayıp olacağı kesin. Avrupalı tur şirketleri de Rusların gelmeyeceğini öğrenince fiyat kırmak için harekete geçtiler. Turizmciler tam anlamıyla kıskaçta. Her gün kapımızdalar. Gerginliği bitirin diye yalvarıyorlar. Masamıza anahtar bırakanlar bile oluyor. Dış politikada hesapsız hareketlerin bedeli ağır oluyor. Kendimiz için olsa neyse. Suriye’deki muhalifler için Türkiye’yi feda ediyoruz” diye konuştu.

SIFIR SORUN
Sanayicilerle ve ihracatçılarla teması olan AKP milletvekilleri de gelişmelerden kaygılı. Hükümete, “İlişkileri değil, sorunları sıfırlayalım” çağrısı yapan AKP milletvekilleri, bir an önce yanlıştan dönülmesini istediler. Daha önce Sanayi ve Ticaret Odasında görev yapmış bir AKP milletvekili bütün komşulara ihracatın düştüğünü ifade ederek şunları söyledi:
“Kazandığımız pazarlar son birkaç yılda gitti. Bunda izlenen dış politika etkili oldu. Suriye’deki inadımız yüzünden Irak, İran, Rusya pazarımızı tehlikeye soktuk. Afrika artık eskisi gibi değil. Şimdi İsrail’le ilişkileri düzeltmeye kalkıyoruz. Bu bile içinde bulunulan çıkmazın sonucu. Bu önümüzdeki günlerde daha da ters tepecek. Bütün Müslüman ülke pazarlarını kaybedeceğiz. Hükümet üyelerine bunları söyleyince bozuluyorlar. Muhalefet gibi konuşma diye tepki gösteriyorlar.”

‘DİPLOMAT KÖKENLİ AKP’LİLER TOPLANSIN’
Bazı AKP’liler, kötü gidişe dur demek için partinin kuruluşundan beri çeşitli kademelerde görev yapmış diplomat kökenli kadrolarla bir toplantı yapılmasını istiyor. Öneriyi gündeme getiren daha önce Dışişleri Komisyonunda da görev yapmış bir AKP’li şu görüşleri dile getirdi: “Diplomat kökenli eski yeni milletvekillerimiz, hepsi partide bir araya getirilmelidir. Yanlışlar masaya yatırılmalı ve gerekirse geri adım atılmalıdır. Türkiye’nin geleceği düşünülmelidir. Böyle giderse kısa sürede iktidar da gider, Türkiye de. Cumhurbakanımız Tayyip Erdogan da bu politikamızın mimarlarından Ahmet Davutoglu da artık gerçeği görmelidir.”

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!