Bu şarkıların gerçek sahibi kim

Bu şarkıların gerçek sahibi kim

Yazar Yazarım     05-01-16     Genel, Haber     Bu şarkıların gerçek sahibi kim     501 Defa Okundu

Bu şarkıların gerçek sahibi kim?

1996 doğumlu Tarsuslu Çetin Tazeler isimli genç; Sinan Akçıl ve Gülşen’in son yıllarda kendilerine ait göstererek yayınladıkları şarkıların aslında kendisine ait olduğunu söyleyerek bu 2 isme dava açtı.

Sinan Akçıl ve Gülşen’i vicdan sahibi olmaya davet ediyorum! Bu şarkıların gerçek sahibi kim? MilliyetGazetesi’nden Müjde Yazıcı’nın haberinden sonra, o çocukça yazılmış şarkılar için Tarsuslu küçük çocuğu yanıma çağırdım. Bestekâr kimdir diye uzun süre düşündüm ve bu soruyu yaşayan en değerli bestekâr Turhan Taşan’a sordum. Taşan, dillere düşen şarkıların yanı sıra, TRT repertuvarına kabul edilmiş eseri olan bestekârdır dedi. Daha sonra, Mersin’de sahne aldığım Gondol Otel’deki programım sonrası yanıma gelen ailenin bana attıklarını, aldığım 10 yıllık konservatuar eğitimi ile değerlendirdim. Türkiye’de bir kaynak vardır; o, Saadettin KAYNAK! Bir de pınar vardır; o da, Selahattin PINAR. “Kaynağı” bulup kendini “pınar” gibi gösterenler, “sadece” şarkıların altına imza atmışlar…
Bu imza, keşke Avni Anıl’ın her şarkısına kendi duygusu ile attığı imza gibi olsaydı…
Demet Akalın, Hande Yener, Teoman, Soner Sarıkabadayı, Mabel Matiz, Cem Adrian, Model, Sıla, Murat Boz gibi isimlerin söylediği bazı şarkılar bana ait diyen ve yanıma gelen o ailenin, 1996 doğumlu oğlu Çetin Tazeler’in yeni yazdığı şarkılarının bulunduğu defteri okuyunca, bana anlattıklarının iddia olmadığına karar verdim. MESAM’da bu konularla ilgilenen bilir kişilerin, bu olaya dahil olması gerektiğini düşünürken Çetin, ‘Bana şizofren dediler’ diyerek olayları anlatmaya başladı:

– Sana şizofren diyenler kim?
Onur abi Gülşen’in avukatı ve Sinan Akçıl’ın menajeri dedi ve bunun için de ayrı bir davaaçacağım.- Gülşen Bayraktar ve Sinan Akçıl’la süren davaların tüm belgelerini bana getirdin. Bu dava devam ediyor mu?
Gülşen ve Sinan Akçıl ile davamız sürüyor. Gülşen’le 3, Sinan Akçıl ile 4 duruşma geçti. Sinan Akçıl’ın avukatı hiçbir duruşmaya gelmedi, bunu davayı uzatma amaçlı bir yöntem olarak kullandığını düşünüyorum.

– Hangi şarkılar için bu mahkemeyi açtın?
Verdiğim en hit şarkılar, Sinan Akçıl’ın yazdım diyerek sanatçılara verdiği, Hafıza, Gelemiyorum Yanına, Her Şey Güzel Olacak, Kapı, Hasta, Bir Bela, Bodrum, Çöp, Dön Bana, Bir Gideni Mi Var, Uzaylı, Sopa şarkıları ve birçok hit şarkı.

– ‘Bangır bangır’ iddialarını anlatmaya devam et dinliyorum seni…
Gülşen’in yazdım diyerek okuduğu ve sanatçılara verdiği şarkılardan Bangır Bangır, Dan Dan, Ara Sıcak, Yatcaz Kalkcaz Ordayım, Irgalamaz Beni, Kardan Adam, Aşktan Sabıkalı, Bir Fırt Çek, Saklandım İzlerinde, Acısı Bile Bal ve birçok hit şarkı.

– Neden kendi yazdığın şarkıları onlara gönderdin?
18 yaşından sonra albüm yapacağız, düet yapacağız vaatleriyle aldılar.- Bu şarkıların senin olduğunu hangi delillerle mahkemeye sundun?
Şarkıların benim olduğunu, twitter’da kendi hesaplarından Gülşen ve Sinan Akçıl’la yazışmalarımız, şarkı çıkmadan seneler önce şarkıyı yazdığım tarihlerde facebook ve mailde mesaj olarak yazılı kayıtlar olduğu için kanıtlayabiliyorum. Bunları zamanında buralarda tutmam avantajım.
Çetincim, yıllardır benim yaptığım bestelerden birini henüz Bülent Ersoy okumadı! Yani sen çok şanslısın. Çünkü, o şarkıları okuyanlar arasında Türk müziği tarihine adını altın harflerle yazdıran sadece Bülent Hanım. Bu olaya aracı olanlara şimdi kızıyorsun ama, ileride belki dua bile edebilirsin. Yukarıda ismi geçen şarkılar, henüz yorumculara yapışmadı. Yani Muazzez Abacı-Vurgun gibi olmadı. Bir çocuğun çocukluk anılarıyla yıllarca para kazananlara şu örneği vererek nokta koyacağım; Serdar Ortaç hep Nihavend yapsa da, tarzını ve tavrını koyarak imzasını attı.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!