Cumhuriyet polisinin başına gelenler

Cumhuriyet polisinin başına gelenler

admin     03-01-16     Genel, Haber     Cumhuriyet polisinin başına gelenler     466 Defa Okundu

Cumhuriyet polisinin başına gelenler

F tipi örgütün Emniyet içinde sağlamaya çalıştığı hakimiyete engel olarak gördüğü Özdemir ve Zeren, uğradıkları tertip sonucu yargılanıyor. Tertipte FETÖ’nün usülsüz dinleme sanıklarından Mehmet Durmaz’ın rolü dikkat çekiyor

Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesinde birdava görülüyor. Eski Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’in özel kalem amirliğini yapan Ömer Zeren ile Emniyet Müdürü Murat Çetiner, “Özdemir hakkındaki soruşturmayı etkilemek ve Özdemir’e karşı komplo yürütüldüğü algısı oluşturabilmek için sahte özel belge düzenledikleri” iddiasıyla yargılanıyorlar. Mahkeme, sanık ile avukatlara esas hakkındaki savunma için süre verdi.

MÜŞTEKİYE BAK!
Peki bu davanın “müştekisi” kim? İstihbarattan sorumlu eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Muharrem Durmaz. Durmaz, usulsüz dinleme davasının 54 sanığından biri olarak 18 Mart 2015 günü tutuklandı. 19 Ekim 2015’de tahliye edildi.
Zeren ve Çetiner hakkındaki iddianamede, Orhan Özdemir ve bazı Kayserili iş adamlarının da aralarında bulunduğu 78 kişi hakkında açılan davanın soruşturması sırasında, medya mensuplarına “özel ileti” başlıklı “Muharrem Durmaz” imzalı bir belgenin “servis edildiği” belirtiliyor!
O tarihte Ankara Emniyet Müdürlüğü istihbarattan sorumlu müdür yardımcısı Durmaz ile istihbarat şube müdür yardımcısı Zeki Güven’in “Değerli savcım Cemil Tuğtekin” hitabıyla başlayan bir metin ile savcılığa başvurdukları iddianamede yer alıyor.

“ÖZEL EKİBİ” ENGELLERSEN
Durmaz’ın Orhan Özdemir ve Ömer Zeren’le derdi ne?
Biraz geriye gidelim.1 Haziran 2010 günü Ergenekon tertibi kapsamında hukukçuları hedef alan yeni bir operasyon başlatıldı. Ankara merkezli operasyonda İstanbul, Aydın ve Antalya’da arama ve gözaltılar yapıldı. Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Mehmet Cengiz’in de aralarında bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı.
Operasyon sırasında İstanbul’dan gönderilen “özel ekibin” Ankara’daki gözaltı ve arama işlemlerine müdahale etmesi engellendi. Şimdiye kadar yapılan operasyonlarda İstanbul’dan gelen arama, el koyma ve gözaltı kararları bir kurye ile gönderilirken, bu kez operasyonu yürütecek özel ekibin neden gönderildiği anlaşılamadı.
Ancak bilinen o ki, Orhan Özdemir’in “ipini çeken” de bu oldu. Cemaat, Emniyet içinde tam egemenliği önünde engel olarak gördüğü üst düzey bir polis şefini daha “temizlemek” için harekete geçti.
Hanefi Avcı, Emin Arslan, Sabri Uzun, Mustafa Gülcü, Celal Uzunkaya neden tutuklandı veya “şüpheli” sıfatıyla neden sorgulandılarsa, Orhan Özdemir de aynı nedenle bir tertibe uğradı.

YAKALAMA KARARINI VEREN YARGIÇ
Orhan Özdemir hakkında yakalama kararını Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kadir Kayan verdi. “Kozmik odayı arayan hakim” olarak tanınan Kayan, Danıştay’a saldırı davası Ankara’da görülürken, katil Alparslan Aslan’ın “silahları ondan aldım” dediği Süleyman Esen’in tahliyesini istemişti. Şimdi Yargıtay üyesi.
Temmuz 2010’da Orhan Özdemir ve ondan birkaç gün sonra da özel kalem amiri Ömer Zeren tutuklandı. İtiraz üzerine 11 Ekim 2010 tahliye edildiler. Ancak Zeren 26 Ekim günü tekrar tutuklandı. Bir süre daha cezaevinde kaldı. Ömer Zeren, bir Cumhuriyet polisi. Başına gelmeyen kalmadı. Hala yargılanıyor.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!