Denizi doldurup AVM yapacaklar

Denizi doldurup AVM yapacaklar

Yazar Yazarım     05-01-16     Genel, Haber     Denizi doldurup AVM yapacaklar     533 Defa Okundu

Denizi doldurup AVM yapacaklar

Ataköy sahil şeridindeki tüm parseller inşaat ile doldurulunca sıra denize geldi. Hafriyat kamyonları ile deniz 140 bin metrekare doldurularak yeni inşaat alanı ortaya çıkarılıyor.

en büyük armatörlerinin ortak olduğu DATİ Yatırım Holding, Bakırköy sahilindeki marina sahasına Türkiye’nin en büyük AVM’sini yapacak. AVM’nin taban oturum alanı 120 bin metrekare olacak. Kalkavan, Kaptanoğlu ve Sabancı gibi ünlü ailelerin de ortak olduğu ve başkanlığını ünlü armatörlerden Fuat Miras’ın yaptığı DATİ Holding, Türkiye’nin en büyük AVM’si için harekete geçti. DATİ, Maliye Hazinesi’nden üst kullanım hakkını aldığı marina sahasına, 400 dükkânlık AVM yapacak.

ÇED için başvuru yapıldı

DATİ Yatırım Holding A.Ş. Bakırköy sahilinde bulunan, Galleria AVM’den İDO iskelesine kadar uzanan ve toplam 5 parseli kapsayan alanla ilgili olarak geliştirdiği projeyi, İstanbul Valiliği’ne sundu. İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, proje ile ilgili ÇED sürecinin başladığını duyurdu. Söz konusu sahaya 481 odalı bir otel, iki ayrı bloktan oluşacak toplam 181 daireli apartlar ve AVM yapılacak. Projenin toplam bedeli 500 milyon dolar. Dosya bilgisine göre sadece AVM’nin taban oturum alanı 120 bin metrekare.

Otelin taban alanı 10 bin, apart bloklardan biri 3 bin diğeri ise 2 bin 200 metrekarelik bir taban alanına sahip olacak. Söz konusu parseller üzerinde bulunan Ataköy Sheraton otelin 285 odalı olduğu düşünüldüğünde, yeni yapılacak 481 odalı otelin çok daha büyük olacağı varsayılabilir. AVM’nin yapılacak 142 nolu parselin toplam büyüklüğü 141 bin metrekare. AVM için yaklaşık 5 metre derinliğinde kazı yapılacak ve yine yaklaşık 390 bin ton toprak çıkartılacak. Bakırköy Belediyesi’nin verilerine göre, yapılacak olan toplam inşaat(KAKS=0.50) miktarı yaklaşık 70 bin metrekareyi geçmemesi gerekiyor.

Ve yapılacak olan inşaatın yüksekliği de üç katla sınırlandırılmış durumda. Valiliğe verilen dosyadaki bilgiye göre otelin taban oturum alanı 120 bin metrekare olarak belirtildi. Yapılacak AVM tek kat dahi yapılsa, 70 bin metrekarenin çok üzerinde gözüküyor. Bu durumda yakında bölgenin imar planlarında, Bakanlık üzerinden bir imar değişikliğine gidilecek.

Bakırköy’e 5. AVM

Bakırköy’ün merkezini oluşturan eski yerleşim alanı içerisine bu proje ile beşinci AVM yapılmış olacak. Türkiye’nin en büyük AVM’lerinden birini oluşturan Marmara Forum, Türkiye’nin ilk AVM’si olarak kabul edilen Galleria, Capacity ve Carousel AVM oldukça fazla bir çekim alanı oluşturuyor. Çevre ilçelerden binlerce insan bu AVM’ler için Bakırköy’e akın ediyor. Söz konusu AVM’lerin çevresindeki trafik her geçen gün daha fazla sıkıntı yaratıyor. Sahile yapılacak olan yeni bir AVM trafik sıkıntısını katlayacağı aşikâr.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!