Elektrik faturanızı yarı yarıya düşürebilirsiniz

Elektrik faturanızı yarı yarıya düşürebilirsiniz

Yazar Yazarım     05-01-16     Genel, Haber     Elektrik faturanızı yarı yarıya düşürebilirsiniz     440 Defa Okundu

Elektrik faturanızı yarı yarıya düşürebilirsiniz

Evimizde dikkat edeceğimiz basit yöntemlerle ciddi oranda elektrik tasarrufu yapılabiliriz. Bunun için önemli olan ev aletlerini doğru kullanabilmek.

Yeni yılla birlikte elektriğe yüzde 6.8 oranında zam geldi. Elektrik perakende satış fiyatlarındaki artış 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli odu.
Elektrik dağıtım şirketlerinin yapması gereken zorunlu yatırım ve işletme giderleri, iletim yatırım ihtiyacı ve enerji maliyetlerindeki artış sebebi ile bir fiyat ayarlaması yapmanın zorunlu hale geldiğini belirten EPDK yetkilileri, yapılan hesaplamalar sonucu perakende elektrik satış fiyatlarının yüzde 6.8 oranında artırıldığını kaydetti. Vatandaşlar durumdan şikayetçi.
Uzmanlar alınacak basit tedbirlerle evde tüketilen elektrik enerjisinden ciddi oranda tasarruf edilebileceğini söylüyor. Bunun için yapılması gereken en önemli şey ise ev aletlerinin doğru kullanmayı bilmek ve bunu uygulamaya geçirmek.
Evlerde harcanan elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 20’sini aydınlatma amaçlı kullanım oluşturuyor. Bu nedenle aydınlatmada enerji tasarrufunun basit tedbirlerle sağlanması çok önemli avantajlar getirebiliyor.

İŞTE ENERJİ TASARRUFU İÇİN PRATİK ÖNERİLER
– Odadan ayrılırken lambalar mutlaka kapatılmalı.
– Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalı. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmeli. Pencere yakınına bir masa ve sandalye yerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir.
– Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalı, çünkü bakım yapılmaması halinde lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır.
– Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyanmalı, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renk seçilmeli.
– Geniş buzdolapları küçük olanlardan daha fazla enerji kullanacağı için yalnız ihtiyaç olan kadar büyüklükte bir buzdolabı seçmek yararlı olacaktır.
– Çamaşır makinesi kullanımında ise harcanan elektrik enerjisinin büyük bir bölümü suyu ısıtmak için kullanılır. Çamaşır makinesi kullanırken de yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık veya soğuk suyla yıkamak, durulamanın ise soğuk su ile yapılması tasarruf sağlar.
– Çamaşır ve bulaşık makineleri tam kapasite dolmadan çalıştırılmamalı.Yıkamayı zorlaştırdığı ve dolayısı ile daha fazla enerji sarfiyatına neden olduğu için çamaşır makinanıza fazla deterjan koymayın.
– Bulaşık makinasında yıkama bittikten sonra makinanın kapağını açarak kurutma sağlayınız.
– Elektrikli süpürge çalıştırırken ise makinenin torbası sık sık boşaltılmalıdır. Bu işlem, süpürgenin emme gücünü yükselteceğinden daha verimli ve daha çabuk temizlemeyi sağlayacaktır.
– Bilgisayarlar dünyada en hızlı elektrik yükü oluşturan cihazlardır. Bilgisayar kullanılmadığızaman kapatılmalı ve fişi çekilmelidir.
– Evinizde kullandığınız televizyon, DVD oynatıcı, müzik seti gibi cihazların bekleme konumunda da elektrik tükettiklerini unutmayın
– Ütünüzün ısısı yeterli olacağından ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce ütünüzü fişten çekiniz.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!