HSYK’dan 54 hakim ve savcıya yargılama izni

HSYK’dan 54 hakim ve savcıya yargılama izni

admin     10-12-15     Genel, Haber     HSYK’dan 54 hakim ve savcıya yargılama izni     582 Defa Okundu

HSYK’dan 54 hakim ve savcıya yargılama izni

HSYK 2. Dairesi, kamuoyunda “Selam Tevhid” olarak bilinen soruşturmasında usulsüz dinleme kararı aldığı iddia edilen 54 hakim ve savcıya ilişkin yargılama izni

verdi.Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi,

kamuoyunda “Selam Tevhid” olarak bilinen “Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü” soruşturmasında usulsüz dinleme kararı aldığı iddia edilen 54 hakim ve savcıya ilişkin yargılama izni verdi.

Daire, bu hakim ve savcılardan 49’u hakkında daha önce verilen tedbiren görevden uzaklaştırmanın devamını kararlaştırdı.

HSYK 2. Dairesi, bugün yaptığı toplantıda HSYK müfettişlerinin 22’si savcı 32’si hakim 54 kişi hakkındaki raporunu görüştü.

Daire, bu kişiler hakkında kovuşturma izni verilmesini ve son savunmalarının istenmesini kararlaştırdı.

Kovuşturma izni kararı, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesine gönderilecek. Mahkeme, son soruşturmanın açılmasına karar verirse, bu kişiler Yargıtayda yargılanacak.

MİT tırlarını durduran savcıların itirazı

Öte yandan, HSYK Genel Kurulu, MİT’e ait tırların durdurulmasına ilişkin soruşturmada açığa alınan eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık ile eski savcılar Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Ahmet Karaca’nın tedbiren açığa alma kararına yaptığı itirazı reddetti.

AA

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!