İlham Aliyev

İlham Aliyev

admin     05-11-15     Biyografiler, Genel     İlham Aliyev     560 Defa Okundu

İlham Aliyev


Azerbaycan seçimlerinde kazanan yine Aliyev


 

Türkiye’yle aynı gün kardeş Azerbaycan’da da seçimler vardı. Seçimlerin galibi Cumhurbaşkanı Aliyev’in partisi Yeni Azerbaycan Partisi oldu. Seçimlerin demokratikliği ise halen tartışılıyor.


 

Azerbaycan’da başlıca muhalefet partilerinin boykot ettiği parlamento seçimlerini, iktidardaki Aliyev’in Yeni Azerbaycan Partisi kazandı.

Seçim Komisyonu’ndan yapılan açıklamada Yeni Azerbaycan Partisi’nin 125 sandalyeli parlamentoda 75 üyelik kazandığı belirtildi. Kalan sandalyeleri ise bir dizi küçük muhalefet partisi ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e sadık isimler kazandı.

Azerbaycan muhalefeti, hükümeti muhalifleri hapse atmakla suçluyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT hükümetin kısıtlamalarını gerekçe göstererek seçime uluslararası gözlemci göndermedi.

Oylamada 10’dan fazla partinin yarışmasına karşın uzmanlar, hükümete gerçekten muhalefet eden partilerin seçime katılmadığını söylüyor.

Seçimde 10’dan fazla partinin yarışmasına karşın; uzmanlar, hükümete gerçekten muhalefet eden partilerin seçime katılmadığını söylüyor. 5,9 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, seçime katılım oranı da yüzde 55,7’de kaldı.
2 Kasım 2015

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!