İspanya’da ‘Vatandaşlar’ ‘Yapabiliriz’ mesajı verdi

İspanya’da ‘Vatandaşlar’ ‘Yapabiliriz’ mesajı verdi

Yazar Yazarım     22-12-15     Genel, Haber     İspanya’da ‘Vatandaşlar’ ‘Yapabiliriz’ mesajı verdi     445 Defa Okundu

İspanya’da ‘Vatandaşlar’ ‘Yapabiliriz’ mesajı verdi

İspanya’nın çiçeği burnunda iki partisi olan Ciudadanos (Vatandaşlar) ve Podemos (Yapabiliriz) Franco döneminden sonra başlayan iki partili geleneği sandıkta sonlandırdı. Çoğunluğu kaybeden Halk Partisi’ni uzun ve sert koalisyon pazarlıkları bekliyor

İspanya’da yapılan milletvekili genel seçimini iktidardaki Halk Partisi (PP) kazandı, ancak tek başına iktidar için gerekli çoğunluğu sağlayamadı. Açıklanan sonuçlara göre ülke genelinde oyların yüzde 28’ini alan PP, İspanyol meclisine 122 milletvekili gönderdi. Ancak PP, 350 sandalyeli mecliste tek başında iktidara gelmek için yeterli çoğunluğa sahip olamadı. Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ise yüzde 22’lik oy oranıyla 91 milletvekili çıkararak ikinci büyük parti olmaya devam etti.
İlk defa genel seçimlere katılan Podemos (Yapabiliriz) ve Ciudadanos (Vatandaşlar) partileri aldıkları oy oranlarıyla İspanya’nın demokratik siyasi tarihinde bugüne kadar süregelen PP-PSOE iki partililiğini yıktı.
İlk defa PP ve PSOE’nin ülke genelinde aldıkları oy oranlarının toplamı yüzde 50 düzeyinde kaldı. 2011 yılındaki seçimlerde bu oran yüzde 72 idi. Podemos ve Ciudadanos’dan yapılan ilk açıklamalarda da seçim sonuçları “tarihi ve İspanyol siyasetinde yeni bir dönem” olarak yorumlandı.

SOLUN YENİ ADRESİ: PODEMOS
Ekonomik krizin etkisiyle başlayan “Öfkeliler” adlı halk hareketinin siyasi uzantısı olan ve 2014 yılında kurulan Podemos, ülke genelinde aldığı yaklaşık yüzde 21’lik oy oranıyla öne çıktı. Geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleşen yerel seçimlerdeki gibi 20 Aralık Pazar günü gerçekleştirilen genel seçimde de Katalonya, Galisya ve Valencia özerk yönetimlerinde farklı isimlerle katılmayı tercih eden Podemos, bu yüzden toplamda yüzde 20,55 oy oranına sahip olsa da çıkardığı milletvekili sayısı 69 oldu. Bu sonuçla Podemos, İspanya’da solun yeni alternatifi olduğunu gösterdi.
Podemos’un kardeş partisi olan SYRIZA lideri ve yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras İspanya’da gerçekleşen seçimler için yaptığı açıklamada “İspanya’da kemer sıkma politikası siyasî alanda yenildi. Toplumu müdafaaeden kuvvetler siyaset alanında dinamik bir şekilde boy gösterdi. Artık ilerici kuvvetlerden oluşan bir hükümetin kurulabilmesi mümkün. Mücadelemiz ürün vermeye başladı. Avrupa değişiyor” dedi.

AYRILIKÇI SİYASET YENİLDİ
Seçime ilişkin diğer önemli detay ise geçen mayıs ayında Barcelona’da belediye başkanlığını kazanan “En Comu Podem (Birlikte Yapabiliriz)” partisinin, bağımsızlık yanlısı girişimlerle gündemde olan Katalonya’da ayrılıkçı siyasi partilerden daha çok oy alarak bu bölgede 1. çıkması oldu.
İlk defa genel seçimlere giren Ciudadanos ise beklentilerin altında kalarak 40 milletvekiline sahip olsa da, en büyük hedefi olan “iki partililiği kırıp, İspanyol siyasetinde yeni bir dönem başlatacak” sonucu aldı.
Öte yandan ülkedeki siyaset uzmanları o lası bir PP-Ciudadanos veya PSOE-Podemos koalisyonlarının mecliste çoğunluğu elde etmeye yetmediğinin altını çizerek,
4 siyasi partiyi “uzun ve sert müzakereler” beklediği görüşünü savundu. İspanyol televizyonlarında yapılan seçim yorumlarında “İspanya’yı kimin yöneteceği belli değil” ortak görüşü çıktı.

LİDERLER NE DEDİ?
Halk Partisi’nin (PP) lideri Mariano Rajoy: Seçimleri kazanan hükümeti kurmaya çalışmalıdır. İspanya’nın istikrar, güvenlik, kararlılığa ihtiyacı var. geçen 4 yılda ekonomik krizden dolayı İspanyollar çok büyük çaba gösterdi ama halen zorda çok fazla insan var ve bunun için istikrarlı bir hükümet arayacağım.
Podemos lideri Iglesias: İspanyol siyasetinde sırayla iktidarlık sistemi sona erdi. Bundan sonra ülkenin tüm özerk yönetimlerinde çoğulculuğa saygı gösteren, sosyal adaleti savunan ve yolsuzluğa karşı mücadele edecek 69 milletvekili olacak.
Ciudadanos’un (Vatandaşlar) lideri Albert Rivera: Sağ, Halk (PP) 4 yıl öncesine göre oylarının yüzde 35’ini kaybetmiştir. Milyonlarca İspanyol değişim istediğini gösterdi.
Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) lideri Pedro Sanchez: Bu seçimler sonucunda herkes gördü ki İspanya solcu ve İspanya değişim istiyor. İspanyollar bu seçimlerde çok açık konuştu. Ülkede yeni bir dönem açılıyor. Bu diyalog sürecidir.

İSPANYOL BASINI SONUCU BÖYLE YORUMLADI
El Pais: Ülkenin yönetimi, olası anlaşmalara bağlı. İki partililik sayfasının kapanmasının ardından İspanya’nın yönetilmeye ihtiyacı var. 4 yıldır eksik olan siyasi diyalog tekrar başlatılmalı.
El Mundo: İspanya’da iki partililik çöktü ve hükümet havada kaldı. PP ve PSOE toplamda 5 milyondan fazla oy kaybetti. PP, yetersiz bir seçim zaferi kazandı. 20 Aralık’ın açık bir kazananı yok
La Razon: PP lideri Rajoy, hükümet kuramayacağı bir seçim kazandı.
La Vanguardia: Hükümet havada. PP seçimleri kazandı ama 63 milletvekili kaybetti. Hükümet kurmak için destek bulması çok zor. İspanya’da büyük koalisyon (PP-PSOE) olasılığı ilk kez gündemde.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!